top of page

Ailenin Önemi & Gelenekler (Eylül 2022)

Küçüklüğümde kalabalık ailemizde sofraya konulan yemeklerin sadece yemek olmadıklarını anlamazdım. Yemek sofrası, bir arada olmaktı, özveriydi, sevgiydi, emekti. Yemek yapılırken herkes bir işin ucundan tutar ve herkes katkısını sunardı. Sohbetler edilirdi. Bu anlar, benim hayatımın ışığı, yol göstericisi oldu. Ailemden uzak geçirdiğim zamanlarda, bu gelenekleri ve samimiyeti arkadaşlarım ile devam ettirmek benim için önemli oldu.

Anneannemin güzel sofrasından bir örnek
Anneannemin güzel sofrasından bir örnek

Hele ki anneannemin sofraları... Her seferinde peçetesi, örtüsü, tabak seçimi özenli olurdu. Şimdi kendi ailemi genişletirken veya arkadaşlarımı aile olarak benimsediğim anlarda onlara sunmanın, hizmetin anlamı benim için daha önemli oldu. .Yemek yapmak benim çok iyi olduğum bir alan değil, yine de manevi olarak bu açıdan baktığımda umarım kendimi geliştirme fırsatı bulabilirim.


Ailem farklı ülkelerde ve şehirlerde yaşadığı için, hamileliğimin ilk zamanlarında biraz yalnız hissetmiştim. Senede birkaç defa beraber olduğumuzda ise, büyüdüğüm o sofraları tekrar yaşatıyoruz. Son iki haftadır, anneliğe geçiş sürecimde bu anlamda ailem ve arkadaşlarım aracılığı ile desteklenmek bana çok iyi geldi, cesaret verdi. Nereden geldiğimi hatırlamama, köklerimden büyümeme ve iyi niyetlerle, güçle anneliğe adım atmama yardımcı oldu.


Dileğim... Eğer çevrenizde anne adayları var ise, onları aileniz olarak kucaklayın, mutlu edin ve gelecek bebeğe güzel niyetlerinizi ulaştırın. Bu geçiş döneminde, annenin mutluluğunun önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek nesillere güzel değerleri aktarmak anne ve babaların sorumluluğu. Bu yüzden onlara cesaret ve güzel niyetler ile destek olmanızı temenni ediyorum.


Ailem ile Sefarad geleneklerinde bir ritüel olan faşadura törenini hazırladık. (Bebeğe merhaba partisi / bez kesme töreni) Herkes bir tabak yemek ile geldi. Sefarad yemekleri ve ikramları, 1400'lerde Anadolu topraklarına göç eden Yahudilerin geleneksel hayatını yansıtır. Hala bu gelenekleri sürdürüyoruz ve köklerimiz ile bağımızı devam ettiriyoruz. El yapımı, plastiksiz, tamamen kağıttan süsler hazırladım , duvarlara birlikte astık. Arkadaşlarım güzel enerjileri ile yanımızda oldular. Anne adayı olarak desteklenmiş, daha cesur, kapsanmış ve kutlanmış hissettim. Her çocuk bir ümittir ya, bu ümidi güzel niyetlerle karşılamak önemli bir an oldu.


Bebek için mermerşahi kumaştan bir bezi makasla keserken, üzerine bereketli olsun diye şekerler koyduk. Daha sonra bu bezden bebek için dikilecek bir minik kıyafet olacak.


Benim için unutulmaz bir gündü.

Anneliğe geçiş bir kadının hayatı için önemli bir döngü.

Bunun farkındalığı, bilinci ile sorumluluğa ve kalbimizi açmaya hazırlanıyoruz.

Çevremde anne enerjisi taşıyan, başkalarının iyi-kötü gününde alan açan, iş kurup büyüten, bir hayvana annelik eden, emek veren, düzenli bakım veren, sevme kapasitesi ile insanları kucaklayan herkesi selamlıyorum. İnsanlığı ailemiz olarak görebilmek bir erdem. Bizler dünyadaki sevgi kapasitesini bilinçle, ritüellerle çoğaltalım.


Sevgilerle,

Estel**!!YENİ HABERLER!!**
Rüya Defterimiz çok yakında sizlerle!!!
167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page