top of page

Menstrüasyon Farkındalığı ile Döngüsel Yaşam

Mükemmel bir kadın nasıl olur? Hep güler, elinden her iş gelir. Her daim ışıltılıdır. Her zaman fit ve bakımlıdır. Her zaman enerjiktir ve sevişmek ister. Erkeğine her daim hizmet, her zaman anneliğinde kusursuz ve vericidir... Bunlar benim fikirlerim değil, yıllarca dizilerde seyrettiğimiz, dergilerde resimlerine baktığımız ve genel olarak Türk toplumunda ailelerimizde gördüğümüz bir kadın modeli.


O zaman kadınlara döngü bilgeliğini aktaracak, dinlenmenin, durmanın, bazen ağlamanın, bakımsız olmanın normal olduğunu söyleyip özgürleştirecek bir akım yoktu. Şimdi mutluyuz ki, var.

Hormonlarımız yaşantımız boyunca iniş çıkışlı ise, doğduğumuzda XX beyin hücreleri ile doğduysak, doğumdan sonra iki yaşına kadar östrojen hormonu etkisi altındaysak, cinsel olarak olgun bir kadın olduğumuzda östrojen, projesteron, testesteron hormonlarının her birinin etkisi altındaysak, ay boyunca beynimiz ve rahmimiz arasında hormon alışverişi sürekli değişim içerisindeyse, yani doğamız döngüsel ve dönüşüm içindeyse, mükemmel olmaya çalışmak neden? Hep mutlu olmak mümkün olabilir mi, böyle bir fırtına içerisinde? Zaten bu dönüşümler kadının mükemmel olduğunun göstergesi.. Ve tabi önce bu kendi kabul edip, bu döngüsel doğası ile kabul gördüğü bir eş olduğunda o zaman kendi dişiliğinizi özgürce yaşayabilirsiniz.


Doğum kontrol hapları, döngüleri ve hormonları düzenlemek adına bazı kadınlar için kesin çözüm olarak önerilse de, 20'li yaşlarımda PCOS'dan dolayı kullandığımda ve kendi deneyimimden anladığım kadarı ile, duygularımı son derece donuk hale getirmişti. Yani ay boyunca ihtiyacım olan içe dönme alanını ve öfkelendiğim şeyleri hissedemez olmuştum. Aynı şekilde yumurtlama dönemindeki çekicilik ve canlılık da donuk hale gelmişti. Bir ay içerisinde yaşadığımız döngü bizlerin öğretmenidir. Kendi karanlık hislerimizle yüzleşeceğiz ki cesaretle açığa çıkacağız. Bu yüzden hislerimizi yazmak, takip etmek, duygularımızı ifade etmek ve gerçek olmak çok değerli.


Bir sonraki mens. haftanızda kendinize sorabilirsiniz...

Hayatımda beni en çok rahatsız eden ve şikayet ettiğim ne var?

O zaman cevaplarınızı hemen duyabilecek sezgisel güçte olacaksınız. Bu cevaplarla da hayatınızda yenilemek istedikleriniz için kararlar alabilirsiniz. Döngülerimiz bizim en değerli manevi rehberimiz... Beyin dalgalarınızın değişimi ve gamma beyin dalgaları ile beraber hisleriniz çok daha fazla açılacak. Sevgilerle...
89 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page