top of page
IMG_4907_edited.jpg

BEREKET &
DOĞURGANLIK
SEMBOLLERİ
Sergisi

Kalp açan mantralar
eşliğinde sergime davetlisiniz.

Merhaba

Ben Estel. Sizlere ilk kez çevirimiçi sergim ile ulaşıyorum. Bu sergi sayfasında hem görsel, hem işitsel (müzik eşliğinde) olarak sanatımı sizlerle paylaşıyor olacağım.

Bu sergi benim için özellikle önemli. Bereket ve doğurganlığa dair yepyeni bir bakış açısı edindiğim sürecimi 
yansıtıyor. 

Sergiyi gezerken, görsellerin altındaki açıklamalardan hikayeleri okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda aşağıdaki müzik listesi ile kendinize özel bir sergi gezme zamanı yaratabilirsiniz.

Eğer resimleri almak isterseniz,  üzerlerine tıklayarak bilgilerine ulaşabilirsiniz. Stokta kalmayan resimler ve toplu siparişler için bensinyorestel@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Bazen insan, hayatının nereye gitmesini istediğini bilmediği karanlık bir dönem yaşar. Hayatta bazı şeylerin biz insanların kontrolünde olmadığını hatırlayarak içimizden şöyle bir dua edebiliriz;
"Evren benim için en iyi yolu ve hayırlı yolu karşıma çıkarsın."

Bir yeniay zamanında bu duayı etmiştim.
Bir sonraki dolunaylardan birinde hamile olduğumu öğrendim, evren kendince beni kendi bildiği yola sokmuştu.


 

IMG_4878.jpg

Dolunayda yükselen enerjinin bilincimde aydınlık yarattığına inanırım. Duygular ve sezgiler yükselir. Bir sonraki dolunayın sorusu; "Hangi konuda bilincim yükseliyor?"

 

Her kadın bir tanrıçadır. Rahminde birçok potansiyeli barındırır. Döngülerle yaşamı güzelleştirir. Döngüleriyle yaşamı doğurur, besler, arındırır ve çevresini dönüştürür.

 

Balık sembolü, iki hilalin üst üste getirilmesi ile oluşmuştur. Pagan Ana Tanrıça ile ilişkili bir semboldür. Bereket ve bolluk sembollerindendir.. Hayatın gücünü anlatır. Dişil olanı, sevgiyi ve duyguları sembolize eder.

 

Nazara karşı koruyucu bir tılsım olan HAMSA, aynı zamanda şans, bereket ve mutluluk sembolüdür.

Aynı zamanda doğum yapacak kadınlara destek olan bir sembol olduğuna inanılır.


 

Bitkilerin ruhundan çok şey öğrendim. Sadece onları basitçe içmek ve demlemek değil, varoluşları, görünüşleri, dokuları, boyutları ve bulundukları yer ile bizlere mesajlar veren kadim bilgeler olduğunu deneyimledim. Her bitkinin ruhu başka şey söyler. Isırgan otu içsel güç ve kararlılık verirken, gül kalbi açar, lavanta bilincin açılmasına destek olur. 
Bitkiler benim yoldaşlarımdır.


 

Yeniay Başlangıçları

Dolunay Işıltısı

Kadının Potansiyeli

Bereketli
Balıklar

Hamsa

Şefkatli Çay
Saati

Anneliğe
Hazırlık

Hamilelik, doğuma hazırlık ve bebeğinizi karşılayacağınız bu kutsal, özel süreçte desteklerinizden biri doğum olumlamaları. Bilgi, kendini tanımak ve korkularını dönüştürmek bu dönemde önemlidir.

 

Bir bebeğin dünyaya gelişi ve gelmeye hazırlık süreci ile bir anne de doğar. Kadın dönüşür. Kendini ve çevresindekileri daha iyi tanır, yaşamı daha detaylı algılar, beyni daha farklı çalışır. Gerçek teslimiyeti öğrenir.

 

Nazara karşı koruyucu bir tılsım olan HAMSA, aynı zamanda şans, bereket ve mutluluk sembolüdür.Aynı zamanda doğum yapacak kadınlara destek olan bir sembol olduğuna inanılır.

 

Doğum
Olumlamaları

Hamsa (Bej)

Ekin demeti evde bolluk ve berekettir. Kadın tanrıça ellerindeki başaklarla, bolluk ve bereketin kilidini açar evinde. Çevresine sunar.
 

Bereketli Başaklar

IMG_4859_edited.jpg

Yakın ilişkinizde tatmin oluyorsanız, mutluysanız ve yuvanızın sıcaklığına, sohbetine kendinizi bırakabiliyorsunuz, o zaman bolluk ve bereket hayatınızan eksik olmaz. Tanrı'nın eli ve desteği hep sizinle olur. Bekarsanız... İçinizdeki eril & dişiyi buluşturun, güçlendirin.. Göreceksiniz ki, o zaman da yaşamınız sizin için keyifli bir dans olacak.
 

Aşıklar

Narlar, doğum, yaşam, zenginlik ve bereket sembolüdür. Ufak taneleri doyurucudur, tatlıdır ve yaşama renk katar.
 

Bereketli Narlar

Kadın Liderliği sadece dışarıda güçlü olmak değil ,önce ve asıl içsel gücün uyanışıyla başlar.

Kadının gücü sezgileri, içe dönmesi, hisleri, yaşamla dans etmesidir.

Kadın Liderliği

İçinde kim olduğunu biliyorsun. Ne olmak istemediğini biliyorsun. Ne ekmek istediğini biliyorsun. KEndi bilgeliğine güvenme zamanı...

Bilge Kadın

Arı, gizem, bereket ve üretkenliktir. Doğa döngüsünde yeri büyüktür ama kendisi ufacıktır.

Arı

Hamilelikte İnziva

Kimsenin sesi, senin sesinden önemli değil. Kendi kalbini duyma zamanı. Bunu da içsel inziva ile yapabilirsin.

Huzur

Yaşamda sadeliği ve dinginliği bulmak kadar tatmin eden bir şey var mı? Başını yastığa huzurla koymak, huzurla oturabilmek ve gülümseyebilmek bambaşkadır. Gerçek bereket iç huzurdan sonra gelecektir.

Oğluma... Çocuklarımıza...

2014 yılından beri yaratıcı atölyemde farklı birçok tasarım projesi, kadın çemberleri, yaratıcı çalışmalar, kendi markasını yaratan kadınlarla birebir ve grup çalışmaları, dişilikten girişimciliğe adını verdiğim ürün serileri hazırladım. Bunları yaparken ve bereket kavramı üzerinde içsel çalışmalarımı yapmaya her zaman devam ettim. 

Bereketin sadece maddiyat olmadığını, bazen bir başkasından gelen, bazen bir sohbetle bize ulaşan, bazen sade ve ufak şeylerde bulabileceğimiz mutluluk ve huzur olduğunu anladım. Yaptığım işleri ve üstlendiğim sorumlulukları bu şekilde algılayınca yaşamın bana daha fazlasını sunduğunu  gördüm. Bereket için önce iç huzur...

 

82 - Kopya kopyası 4.png
Estel Foto.png

Seni beklerken bile büyüdüm oğlum.
Senin yaşamda mutlu, ruhunu ve potansiyelini tanıyan, neşeli, güvenli bir birey olman için elimden geleni yapacağım. 
Evlatlarımız bizim değil, evrenindir demiş Halil Cibran. Bu evrende senin için iyilikler olsun oğlum...

 

bottom of page