top of page

Hamilelik & Hikaye Anlatıcılığı

Hamilelik hakkındaki yazılarımı anlık duygusal yükümü boşaltmak için değil de, her zaman ümit yaratacak yazılar olması niyetiyle yazıyorum. Bunu önceden belirtmek isterim.


Hamileliğin yedinci ayının içinde, kadın olmaya dair bambaşka bir açılım yaşadığım, kendimin bazen hiç görmediğim hallerini gördüğüm, birçok korkumla yüzleştiğim bir ruh halindeyim ve sadece ultrason fotoğrafına bakıp gözlerimin dolduğu bir ufaklık var içimde. Sevgisi şimdiden hayatımı sardı. Tabi ki yaşayacaklarıma duyduğum sorumluluk duygusu ile beraber.


Tabi ki hormonların ve fiziksel değişimlerin etkisiyle, bazen uykusuzlukla, bazen duyduklarımla, bazen doktorun söylediği bir kelime ile, bazen bir yakınından beklediğin ilgiyi göremediğinde.... belki azıcık tepki verecekken şimdi her şey gözünde çok daha büyük olabiliyor.


Bu zamana kadar rahat bir hamilelik geçirdim genelde. Mutlu, huzurlu, neşeli... İlk aylarda bile, bazen çalkantılı alışma sürecinden geçerken, yine de genelde mutluydum. Anlık gelen kaygılar, endişeler tabi ki oluyordu ama eşim, annem hep yanımdaydı manevi olarak.


Şimdi geriye dönüp baktığımda, yapmasaydım dediğim en önemli şey, insanların deneyiminden bu kadar etkilenmemeyi başarabilmek olurdu. Bu her konuda benim karakterim değil tabi ki, ama hassas ve belirsizlikle dolu bir dönemde daha fazla etkilenilebilir. Bunu dürüstçe kabul ediyorum. Örneğin yıllarca meditasyon yapan bir insandan, meditasyon öğreniyorsunuz. O size, kendi deneyimini, meditasyon sırasında yaşadıklarını aktarıyor ve siz, o insanı o konudaki otorite olarak görüyorsunuz. O otorite olduğunu düşündüğünüz kişinin bile farklı motivasyonları olabilir. İyi bir meditatör olduğunu göstermek, başarılı bir eğitmen olmak, ego, gerçekten deneyimi o şekilde algılayan bir yapıda olması gibi...


Annelik, hamilelik de hiç bilmediğiniz bir yol olduğundan, çevrenizden öğrenmek istiyorsunuz. Süreciniz için bazen ister istemez bir otorite arıyorsunuz. Kitaplar okuyorsunuz, sosyal medyada saniyelik olarak gördüğünüz videolarla anne olmak, hamile olmak konusunda fikirler yürütmeye çalışıyorsunuz. Kendi deneyiminizi başkalarınınkinde aynalayıp, kendinize pay çıkartıyorsunuz. Tüm bunlar olurken an kaçıyor, odaklanacağınız şey adanmışlık ve sevgiyken, "zorluk" ve "mücadele" haline gelebiliyor. Çünkü bu kelimeyi çok sık duyabiliyorsunuz. Size kendi deneyimini aktaran kişinin, o anlık hisleri olup olmadığını, motivasyonu ne olduğunu bilmeden dinleyici ve alıcı oluyorsunuz. İşte